Transparentní účet
Kalendář akcí
<
Září 2022
>
Po Út St Čt So Ne
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
Spacák
Spacák
Ačkoliv je většina našich výprav na chatách a chalupách, dobrý spacák je důležitou součástí výstroje. Jen tábor a tři stanové výpravy znamenají přes 20 nocí ročně, kdy je dobrý spánek dílem především kvalitního spacáku. Ačkoliv se může zdát, že v létě, kdy většina výprav pod stany probíhá, není potřeba spacák s větším tepelným komfortem, opak je pravdou. I v létě padají v noci teploty k pěti stupňům a a koncem září je tato noční teplota pravidlem. V současné době se většina spacáku vyrábí z dutých vláken, kdy ty nejlepší z nic se vlastnostmi blíží peří. Duté vlákno má výhodu rychlejšího schnutí, nevýhodou ej násobně vyšší hmotnost oproti péřovým spacákům. Jelikož se cena peřových spacáků pohybuje řádově v tisících, budeme se věnovat spacákům z dutých vláken. Dnes již dávno neplatí, že existuje jeden ideální spacák pro všechyn situace a všechny osoby. Spacáky se dělají v několika velikostech, speciální spacáky se vyrábí pro ženy nebo děti. Základní rozdělení podel tepltoního komfortu pak dělí spacáky do tří kategorií:
  • Letní - spacák vhodný naskutečně teplé letní noc, je levný alehký, bohužel jeho teplotní komfort je někde kolem 10 stupňů
  • Zimní - spacák vhodný pro zimní táboření, je velký a těžký, ale jeho teplotní komfort je minimálně -10 stupňů
  • Třísezonní - spacák vhodný na stanování od jara do podzimu a tedy pro naše účely, teplotní komfort okolo 0 a -5 stupňů.
Podle čeho tedy spacák vybírat? Existuje několik kritérií, které by měl dobrý spacák splňovat. Prvním kritériem je délka, spacák by neměl být ani krátký ani dlouhý, po zabalení do spacáku by nad hlavou ani pod nohama nemělo být více než 10 cm místa. Spacák by měl být anatomicky tvarovaný, dnes se prosazuje především tvar mumie, který minimalizuje tkzv. Hluchá místa, tedy místo, které musí osoba vyhřát, aniž ho potřebuje. Spacák totiž sám o sobě netopí, pouze uchovává teplo, které vyprodukuje tělo. Každý zbytečný volný prostor tak znamená více tepla, které musí tělo vyprodukovat. Spacák by měl mít stahovatelnou kapuci, zateplený límec kolem zipu (zde utíká ejvíce tepla) a límec, ketrým lze oddělít spdoní část spacáku od horní (v úrovni prsou). Samozřejmostí je kompresní obal, ketrý dokáže zmenšit velikost spacáku až o polovinu. Některé spacáky se dělají v pravé a levé úpravě a umožňují spojení, což ocení spíše dospělý táborníci. Vnitřní materiál by měl být spíše s umělých tkanin, lépe schne a odvádí vlhkost. Povrchová úprava tkaniny by měla mít rip stop úpravu, která zabraňuje trhání tkaniny, tkanina se po roztřžení dál netrhá. Kvalitní spacák musí něco vážit - standardní váha je mezi 1700 až 2200 gramy, lehčí spacák musí být někde ošizen. Důležité je také vyznat se v označení teplotních limitů - teplotní komfort znamená, že se zkušený uživatel spacáku, který je vhodně oblečený a využije všech možností spacáku (stažená kapuce, stažený límec...) bez problému vyspí. Teplotní limit znamená, že se ve skrčené poloze, vhodně oblečený a velmi zkušený uživatel dokáže vyspat. teplotní extrém znamená, že v něm zkušený uživatel je schopný přežít noc. Viz třeba zde. Pro naše účely by měl být teplotní komfort okolo nuly. Speciální spacáky jsou pak pro ženy a děti, tyto spacáky respektují odlišnou anatomii žen a dětí, kdy je spacák například více zateplen v oblasti beder a a nohou, odlišná je také délka spacáku. Aby spacák plnil svůj účel co nejdéle, je potřeba se o něj starat. Prvním pravidlem je, že se spacák nemotá ani nijak neskládá, ale do obalu se pěchuje. To zaručuje, že se dutá vlákna nepolámou v místech pravidelných ohybů. Doma pak spacák skladujeme zásadně nezabalený. Nejlépe je mít spacák pověšený, ale i roztažení pod postelí svůj účel plní. Shrnutí:
  • anatomický tvar
  • vhodná délka
  • teplotní komfort okolo nuly
  • kompresní obal
  • skladovat nezbalený

Tipy:
Pinguin Mistrál - jeden z nejoblíbenějších spacáku v oddíle, který vlastní hned několik členů. Dostatečný tepelný komfort, kvalita zpracování, váha. Navíc se jedná o český výrobek a kontakt s výrobcem v případě reklamaci a podobně je o to snazší. Vyrábí se i ve verzi pro ženy (levnější cca o 100 korun) a děti do 150 cm (ten se dá pořídit od necelých 700 korun).
Jurek Lady DV - další tip na kvalitní spacák, který respektuje odlišnosti ženského těla. Opět od české firmy. Je třeba dávat pozor na velikost, jelikož se vyrábí ve třech velikostních variantách, což umožňuje vybrat si skutečně ten nejvhodnější model.
Rock Empire Ontario - druhý nejoblíbenější spacák v našem oddíle. Opět český výrobek. Podobně jako spacák výše se vyrábí ve třech velikostních variantách, které se liší jak délkou, tak cenou. Ani v tomto případě neprohloupíte, musíte si však připlatit cca 100 korun navíc.
Jméno:
Heslo:
| ADMIN |