Transparentní účet
Kalendář akcí
<
Srpen 2022
>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Zápis z akce - Olomouc - ZOO + Orloj

ZOO Olomouc 14. 4. 2018

Jelikož jsme do Olomouce vyrazili Regiojetem, potřebovali jsme znát dopředu počet účastníků. Ještě ve středu to vypadalo na skoro 40 lidí, ovšem v pátek večer se spustila lavina sms zpráv s informací, že ten nebo onen nemůže. Lístky jsme již nerušili s tím, že je zrušíme v sobotu ráno přes aplikaci podle skutečného počtu účastníků.

V sobotu se nás pak postupně sešlo 31, což ej i tak slušný počet a Sirka se snažil v autobuse zrušit příslušný počet rezervací. Aplikace se mu však sekla a nakonec omylem zrušil zpáteční jízdenky… Ale každá podařená akce musí mít i nějaké chybičky.

Na nádraží potkáváme Tobiho s Jiřím, který ho dovezl na vlak. Tobi míří do Brna na přijímačky. Good luck chlape.

Ve vlaku se k nám připojí Kamča, Frenky, Teoš a Dorka s jedním kočárkem a Krišpa s Řízkem a Štěpánem s druhým kočárkem. V kupéčkách rozdáváme papíry na skládání origami jeřábů, kartičky a tužky na sběr podpisů a zapisování rostlin pro plnění Hořcové výzvy.   Podpisy jdou dobře, je nás hodně a stewardky a lidé v kupé ochotně podepisují také.

Cesta utíká v pohodovém tempu, ale za chvíli nás vyruší vlakvedoucí s tím, zda je kočárek na místě pro vozíček náš. Nevymlouváme se, přiznáváme barvu a snažíme se vlakvedoucího ukecat s tím, že v případě že nějaký vozíčkář přistoupí, místo okamžitě uvolníme. Ne ne a ne, nechápeme proč. A ejhle, nejedná se o místo pro vozíčkáře, ale pro vozíček na rozvoz občerstvení, který teď není kde zaparkovat J Vlakvedoucí ale pookřeje, když mu sdělujeme, že vystupujeme v Olomouci a kočárek tam můžeme nechat.

V Olomouci se přemisťujeme na stanoviště odjezdu autobusů.  Nicméně se zdá, že do ZOO se vydala nejméně půlka Olomouckého kraje a ačkoliv je interval odjezdu toliko 15 minut, první bus je plný k prasknutí. Ovšem olomoucké mhd se ukáže neskutečně pružné. Paní ve stejnokroji okamžitě přivolává posilový spoj a my během chvilky tento posilový spoj obsazujeme a míříme směr Svatý kopeček.

Po vystoupení využíváme anomálie málo vídané. U ZOO je rozcestník se všemi 4 turistickými značkami, my tyto značky projdeme a jeden z nejcennějších úkolů Hořcové výzvy společně plníme. A pak už do ZOO. Kupujeme lístky a kocháme se lemury, které malý Filda označuje za Jelimány. Ihned po vstupu musí asi 27 z 31 účastníků na záchod, no co už. Tuto zastávku přečkáváme a vyrážíme do ZOO. Je nás moc a proto domlouváme krizovou variantu, kdo se ztratí, ten se znovu nalezne v e 13 u vstupu, chodíme minimálně v trojicích… a podobně. Naštěstí se neztratí nikdo.

Postupně tak procházíme výběhy a pavilóny a za chvilku dojdeme ke stanovišti safari vláčku. Jeden zrovna odjel, ale intervaly jsou krátké a tak za chvilku obsazujeme skoro celý vláček. Jede nás 21, zbytek se nevlezl, hold je nás moc. Ale vedoucím to nevadí a počkají na zbytek u rozhledny. Po cestě se ještě zastavíme u koz, kam vyráží duo Sirka a Teo. Sirka skotačí jako malý, Teoš skutečně malý je. Kupujeme žrádlo a Teoš se Sirkou jím krmí kozy tak vehementně, až Sirkovi kozy sežerou i sáček. Te pak běhá po výběhu a snaží se sáček z tlamy vytrhnout, což se mu za huronského smíchu ostatních nakonec daří.

Na děcka čekáme pod rozhlednou, a jelikož už jsme všichni na nějaké rozhledně byli, čas si krátíme hraním kuliček.

Olomoucká ZOO, není největší, a i když se evidentně snaží, spousta výběhu je opravdu stará. Na druhou stranu volný výběh s makaky, lvi, nebo netopýři jsou vážně super. Navíc můžeme pozorovat spousty rostlin, ale i divokých zvířat (veverky), nebo si popoběhnem s kamarádem na zádech a úkoly z Hořcové výzvy se plní jeden za druhým.

V jednu se dle plánu dostáváme k východu. Všichni si chtějí koupit nějakou dobrotu, ale fronta je taková, že to vzdáváme a jako rozumnější vyhodnocujeme obsadit nějakou cukrárnu v Olomouci. Venku potkáváme KADAO, krátce pokecáme a mizíme na bus. Cestou míjíme stánek s točenou zmrzkou, kde ukojíme naše choutky. Jenže bus odjíždí a pár minut a ne všichni stihnou zmrzku slízat. Asi u třech lidí mizí poslední desetina v koši. Škoda. Ale zase máme více času na centrum.

V centru si projdeme náměstí s orlojem, uděláme společnou fotku a máme krátký rozchod, přičemž děti mají za úkol udělat nákup na piknik na náměstí a dostávají na to peníze. Vedoucí se pak baví debatou o tom, co asi nakoupí. Po 30 minutách se děcka vracejí s 25 porcemi hranolek. Domluvili slevu a dostalo se tak na všechny. Nejedná se sice o stravu nejzdravější, ale jejich vyjednávací schopnosti musíme pochválit. Uděláme si tedy piknik na náměstí se štítem Hořcové výzvy opřeným o morový sloup a piknik sklidí docela slušný zájem.

Pak vyrážíme do Pevnost poznání, kde chceme navštívit expozici astronautiky, tato je však kvůli promítání zavřená a tak vyrážíme do expozice „Rozum v hrsti“, která nás velmi baví a odchod na vlak musíme u některých téměř vynutit. Franta s Julčou si zkusili gyroskop, zbytek navštívil lidský mozek, vyzkoušel si všemožné hlavolamy nebo logické hry, ale také obrovskou kuličkovou dráhu.

V parčíku před nádražím ještě zahrajeme jednu partičku kuliček a pak hurá na vlak. Cesta domů ubíhá rychle, ve vlaku si čteme Tomíky, klábosíme, hodnotíme úspěchy v Hořcové výzvě a těšíme se domů.

V Ostravě ještě zkoušíme pískat na trávu a pak už šup šup autobusem do Hlučína, kde na nás čekají rodiče.

Hanys

Informačka:

Sraz: Sobota 14. 4. 2018 7:25 Hlučín, autobus. nád. (7:30 jede autobus č. 34)

Návrat: 14. 4. 2018 18:54 Hučín, autobus. nád.

S sebou: 100 Kč (případně něco na útratu), 2x 60 min lístek na MHD (do Ostravy a zpět), oddílový dres, svačinu a pití na celý den.

Jméno:
Heslo:
| ADMIN |